Zapalenie miazgi zęba

Wielu pacjentów, którzy idą do dentysty na NFZ lub prywatnie ma problem z zapaleniem miazgi zęba (pulpitis). To konsekwencja zaawansowanego stanu próchnicy lub mechanicznego uszkodzenia zęba. Chorobie sprzyja niewłaściwa higiena jamy ustnej i spożywanie zbyt dużej ilości cukru. Jakie są objawy zapalenia miazgi zęba i jak leczyć tego typu przypadłość?

Jakie są typowe objawy zapalenia miazgi zęba?

Jednym z typowych symptomów zapalenia miazgi zęba są dolegliwości bólowe odczuwane w całym łuku zębowym lub szczęce i miejscowe, wzmożone ucieplenie. Ból w zapaleniu miazgi zęba może być samoistny lub prowokowany danymi czynnikami np. spożywaniem gorących lub zimnych posiłków, gryzieniem twardych pokarmów. W większości przypadków pojawia się też obrzęk i zaczerwienienie. Warto wspomnieć, że intensywność objawów zależy od tego, jak bardzo zaawansowany jest proces chorobowy. W celu oceny stopnia zaawansowania postępu choroby lekarz stomatolog zwykle wykonuje zdjęcie RTG punktowe zęba.

Jak wygląda leczenie zapalenia miazgi zęba?

Na czym polega leczenie zapalenia miazgi zęba? Jeśli stan zapalny jest świeży i odwracalny, stomatolog opracowuje ubytki próchnicowe i urazowe. Jako że zmiany odwracalne szybko przechodzą w zmiany nieodwracalne, leczenie stomatologiczne jest konieczne. Pamiętajmy, że w przypadku zapalenia miazgi zęba domowe sposoby nie przyniosą żadnych rezultatów i w trosce o własne zdrowie nie warto zwlekać z wizytą u dentysty.

U pacjentów z nieodwracalnym zapaleniem miazgi przeprowadza się leczenie endodontyczne, przy pomocy mikroskopu stomatologicznego. Dzięki znieczuleniu miejscowemu cała procedura jest bezbolesna dla pacjenta. Leczenie kanałowe pozwala usunąć zainfekowane i martwicze masy z kanałów oraz komory.

Warto mieć świadomość, że nieleczone zapalenie miazgi zęba wiąże się z szeregiem powikłań, takich jak np. stan zapalny okostnej, ropnie, infekcje przyzębia, torbiele, czy degeneracja tkanek kostnych w okolicy korzeni zębowych.