Jak wybrać odpowiednie lampy biurowe?

Oświetlenie w miejscu pracy jest bardzo ważne i często nie doceniamy jego wpływu na nasze codzienne działania. Odpowiednio oświetlone miejsce pracy to pierwszy krok do zwiększenia wydajności działań pracowników. Istnieje wiele sposobów na zwiększenie ilości światła w miejscu pracy. Zawiera listę lamp głównych sufitowych, lamp biurkowych i LED.

Oświetlenie biurowe a produktywność

Niezależnie od tego, czy źródło światła w biurze jest naturalne czy sztuczne, jasne i niebieskie czy przyciemnione i żółte, rodzaj światła, na które wystawieni są pracownicy, wpływa nie tylko na ich nastrój, rytm okołodobowy i zdrowie fizyczne, ale także na ich produktywność i kreatywność.

Praca twórcza jest najlepsza, gdy jest w niej odpowiednia ilość odpoczynku, uwagi i energii. Jednak zbyt ciemne oświetlenie może obciążać oczy, powodując uczucie senności i zmęczenia. Z drugiej strony, zbyt jasne oświetlenie może męczyć oczy, zakłócać sen i wywoływać objawy migreny.

Przy tak wielu różnych kolorach oświetlenia i dostępnych oprawach, może być trudno określić, jaki rodzaj oświetlenia jest najlepszy dla biura. Te wskazówki i wytyczne powinny pomóc w wyborze oświetlenia biurowego, odpowiedniego, aby pracownicy byli zainspirowani, zaangażowani w swoje obowiązki i zdrowi. Jeśli chodzi sam wygląd lamp biurowych– najlepiej gdy są one neutralne i minimalistyczne.

Barwa i temperatura oświetlenia biurowego

Kolor i temperatura oświetlenia biurowego powinny być zróżnicowane w zależności od funkcji przestrzeni. Odpowiednia ilość światła oraz wpływ różnych widm i intensywności światła na zdrowie są bardzo ważne i stanowią czynniki, które musimy uwzględnić, planując oświetlenie biurowe.

Ogólnie rzecz biorąc, ciepłe żółte i pomarańczowe światło ma tendencję do bycia bardziej odpowiednim, gdy chcemy się zrelaksować, a zimne niebieskie i białe światło, gdy chcemy pracować, obudzić się lub skoncentrować. W miarę możliwości warto zmieniać temperaturę i barwę światła w zależności od pory dnia. Rano jasne, chłodne światło jest idealne, aby zwiększyć czujność i koncentrację pracowników. Gdy słońce zachodzi, oświetlenie powinno być cieplejsze, aby pomóc pracownikom się zrelaksować.

Najważniejsze – wybierz odpowiednie żarówki

Jeśli wybierzesz złe żarówki, to prawdopodobnie popełnisz najgorszy błąd w historii oświetlenia biurowego. Żarówki zazwyczaj mają wyraźny zakres intensywności i koloru – opisy znajdują się na opakowaniu. Równowaga jest również najważniejszą rzeczą w biurze. Aby zwiększyć równowagę, upewnij się, że wszystkie światła w biurze mają tę samą temperaturę barwową przez cały czas. Ważne by oświetlenie było równomierne i przypominało światło dzienne. Oprócz wyboru odpowiednich żarówek do lamp głównych można również mieszać światło biurowe poprzez umieszczenie żarówki o niskiej intensywności na biurku, aby poprawić jasność.