Jak urządzić salon? Najważniejsze zasady projektowania salonu

Bez względu na to czy nasz salon ma mały, czy duży metraż – powinien być funkcjonalny i jednocześnie zaspokajać potrzeby estetyczne domowników. W końcu to miejsce, w którym nie tylko wypoczywamy, ale też przyjmujemy gości. Wiele osób zastanawia się, jak zaprojektować salon, aby spełniał te dwie funkcje? Oto praktyczne wskazówki, z którymi zgodzi się każdy, nawet najbardziej doświadczony architekt wnętrz.

Projektowanie salonu – odpowiednie kolory

Najpierw należy zastanowić się, w jakim stylu chcemy zaaranżować salon, a następnie określić paletę kolorystyczną. Warto ograniczyć się do 2-3 kolorów wiodących i poruszać się w obrębie ich odcieni. Zbyt dużo barw może wprowadzić chaos w pomieszczeniu. Zwróćmy też uwagę na rozmiary salonu. Jasne kolory optycznie powiększają małą przestrzeń, z kolei ciemniejsze – pomniejszają. Jeżeli do salonu wpada mało światła słonecznego, warto wybrać jasne kolory. Natomiast, jeśli nasz salon ma ekspozycję południową i spory metraż, możemy pozwolić sobie na ściany w bardzo modnej butelkowej zieleni, granacie lub innym ciemnym kolorze.

Aranżacja salonu – funkcjonalne meble

Kolejna istotna kwestia to meble. Musimy zastanowić się nad ich liczbą, rozmiarami i funkcją. Przykładowo, jeśli nie mamy osobnego pokoju dla gości, rozsądnym wyborem będzie zakup narożnika lub kanapy z funkcją spania i pojemnikiem do przechowywania pościeli. Pamiętajmy, że każdy domownik powinien mieć w salonie swoje miejsce do relaksu. Należy wziąć to pod uwagę, kupując meble wypoczynkowe, a także stół z krzesłami do strefy jadalnej (doskonałym rozwiązaniem jest wybór stołu rozkładanego, który możemy powiększyć, gdy odwiedzi nas rodzina lub przyjaciele).

W ostatnich latach mocnym trendem jest łączenie salonu z kuchnią. Jeżeli zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto zastanowić się nad częściowym odseparowaniem strefy kuchennej np. poprzez wydzielenie ażurowej ścianki działowej, wyspy, półwyspu (kuchnia w literę L).

Jak urządzić salon? Najważniejsze zasady projektowania salonu