Czy język angielski jest trudny? 

Część osób, które chcą zapisać się na kurs w szkole językowej, zastanawia się, czy nauka języka angielskiego jest trudna? Co najczęściej sprawia kursantom problemy podczas zdobywania nowych kompetencji językowych? Sprawdźmy.

Język angielski to jeden z najłatwiejszych języków obcych

W języku angielskim nie ma przypadków, nie musimy zastanawiać się, czy konkretny rzeczownik jest męski, czy żeński, gramatyka jest naprawdę prosta. Opanowanie języka w stopniu podstawowym i średnio-zaawansowanym nie powinno być dużym wyzwaniem dla przeciętnego kursanta. Ze względu na ogromną popularność angielskiego, bez problemu można też znaleźć mnóstwo pomocy dydaktycznych, próbować różnych metod nauki. Na plus przemawia też alfabet podobny do polskiego (nie musimy uczyć się nowych znaków jak np. w przypadku języka rosyjskiego, japońskiego czy chińskiego). Poza tym angielski otacza nas z każdej strony. Uczniowie często dopiero podczas kursu uświadamiają sobie, jak wiele słówek i zwrotów w języku angielskim poznali w ciągu całego życia.

Pamiętajmy, że bardzo ważne jest pozytywne nastawienie do nauki, wtedy przyswajanie nowych wiadomości będzie znacznie bardziej efektywne. Nie można też poddawać się przy napotykaniu pierwszych trudności. Determinacja i systematyczność to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w procesie uczenia.

Co może sprawiać trudności podczas nauki angielskiego?

Wiele osób ma problem z odpowiednią wymową. Trudno w perfekcyjnym stopniu opanować zarówno angielski, jak i amerykański akcent, gdyż znacznie się od siebie różnią. Podczas konwersacji musimy też produkować dźwięki, których nie używamy, porozumiewając się po polsku. Niektórzy uczniowie narzekają również na konieczność przyswojenia aż trzech form czasowników nieregularnych. Problematyczna bywa angielska pisownia, która jak wiadomo, różni się od wymowy. Jednak te niedogodności absolutnie nie powinny zniechęcać nas do nauki tego praktycznego języka obcego!